Hra o dostavbu Temelína. Vlastizrada? Vláda a poslanci chtějí odříznout české ruce od vysoce kvalifikované práce.

Bláznivá nenávist ke všemu ruskému. Jádro nutně potřebujeme. Koupíme vlastní "ostrov"? Proč máme být kolonií?

12. 7. 2021 ProtiProud


REDAKCE PROTIPROUD přináší komentář Spolku pro dostavbu Temelína k vazalské politice naší vlády a poslanců na úkor naší ekonomiky i suverenity


Rozhodnutí hraničící s vlastizradou. Tak označila předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE Ivana Kerlesová přístup českých zákonodárců k dostavbě tuzemských jaderných bloků. Tím, že poslanci a senátoři v rámci opatření k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice de facto už zabránili čínským a ruským firmám účastnit se výstavby dukovanské elektrárny, vyřadili z dodavatelského řetězce také české firmy s majetkovou účastí ruských subjektů. Jde zejména o plzeňského dodavatele výrobků a služeb pro jadernou energetiku ŠKODA JS nebo producenta potrubních součástek ARAKO z Opavy.


Naši politici tímto rozhodnutím zakazují českým inženýrům, technikům i dělníkům pracovat na výstavbě dukovanské elektrárny. Škoda JS nebo Arako sice mají ruské majitele, ale pracují v nich čeští občané. A právě je poslanci a senátoři připravují o práci,“ uvedla předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE Ivana Kerlesová v reakci na přijetí zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaného lex Dukovany.


Text, podle kterého nesmí být výstavba ani údržba nového jaderného bloku přímo či nepřímo závislá na technologiích od dodavatelů z Číny a Ruska, mají do zákona doplnit senátoři 21. července. Kerlesová zároveň upozornila na to, že politici jednají v rozporu s Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky. Podle něj by podíl dodávek tuzemských firem měl dosáhnout až 75 procent celkových nákladů energetické výstavby.


Spolek Pro dostavbu JETE vnímá rozhodnutí českých politiků jako vítězství ideologie nad zdravým rozumem a nad českými zájmy. Upozorňuje zároveň na to, že Česká republika nemá příliš energetických možností a měla by začít diskutovat o výrobě vlastního zařízení. „Odmítáme názor, že to není reálné,“ řekla Kerlesová.


V této souvislosti spolek navrhuje zakoupit licencovaný a vyzkoušený projekt jaderného ostrova a výstavbu realizovat za účasti domácích firem. „Kvůli bohatým zkušenostem s provozováním a servisními pracemi na současných jaderných blocích na území Česka by bylo výhodné zakoupit projekt evoluční k nynějším temelínským blokům. Tím by se minimalizovala závislost na zahraničních dodavatelích,“ řekl Marcel Ambrož, technický poradce spolku Pro dostavbu JETE.


Česká republika podle Spolku doslova promrhala uplynulé roky, které měla využít k vývoji vlastního jaderného energetického zařízení generace III+. To mohla komerčně nabízet i dalším zemím. „Nelogicky a nekoncepčně se chová i nyní. Státní energetická koncepce počítá s dostavbou Dukovan i Temelína, jinak nebudeme mít dostatek elektřiny. A je veřejně známé, že dostavba obou elektráren se musí aktivně řešit už teď – je to běh na dlouhou trať. Proč tedy naši politici neuvažují ekonomicky a neřeší v rámci tendru dostavbu všech potřebných bloků, jak v Dukovanech, tak v Temelíně?“ dodala Kerlesová.


Historie a fakta


V ČR je aktuálně v provozu šest jaderných bloků, které jsme si postavili sami!

Zakoupili jsme projekt ruského jaderného ostrova a přizpůsobili jej českým možnostem.

Také dnes jsme schopni většinu zařízení, včetně systému kontroly a řízení, vyrobit a programovat sami.

Firmy, které se mohou podílet: ZAT Příbram (systém kontroly a řízení), Doosan Škoda Power (turbíny), Škoda JS (řízení a koordinace výstavby jaderného ostrova), české stavební firmy (celá stavební část)...